Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

İSTİLACI YABANCI TÜRLER GEF VI PROJESİ TANITIM TOPLANTILARI YAPILDI…

Mayıs 03, 2018

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen ve GEF VI Döneminin dünyada tek deniz projesi olan Genel Müdürlüğümüz ile UNDP Türkiye Ofisi ile ortaklaşa yürütülecek olan “Önemli Denizel Biyoçeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Oluşturduğu Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi” nin pilot alanlardaki tanıtım toplantılarının ilki, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı (Deniz kısmı) Proje çalışma alanları olarak belirlendiğinden 10 Nisan da Kırklareli ilinde gerçekleştirilmiştir.

Toplantılara Genel Müdürlüğümüz proje ekibi ile UNDP Türkiye Proje ekibi, Bölge Müdürlüğümüzün ilgili personeli ile ilimizde bulunan ilgili Kamu/Kurum/Kuruluşlarının temsilcileri ile üniveristelerden akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılım sağladı.

 

Türkiye’deki Proje çalışma alanları

 

1-      İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı (Deniz kısmı)

2-      Ayvalık Adaları Tabiat Parkı,

3-      Marmara Adaları

4-      Hatay-Samandağ Fok Yaşama, Deniz Kaplumbağası Yuvalama ve Yumurtlama Alanı

olarak belirlenen bu proje ile önemli denizel biyoçeşitlilik alanlarında istilacı yabancı türler belirlenerek etkilerinin azaltılması veya yok edilmesi, doğal türler ve habitatlar üzerinde baskı olmaktan çıkarılması ve izlenmesi hedeflenmektedir. GEF katkısı 3,344.654  Amerikan Doları olan Projenin, 2018 yılının 2. Çeyreğinde başlaması öngörülmektedir.  Proje 5 yıl sürecektir.